Unieście

Unieście jest przedłużeniem Mielna w kierunku wschodnim, w całości mieści się na Mierzei Jamieńskiej. Z dniem 1 stycznia 2017 r. została wcielona w granice administracyjne Mielna i jest teraz osiedlem miejskim. Wyjątkowa lokalizacja na wąskim pasie ziemi oddzielającym morze od jeziora już sama w sobie stanowiła o atrakcyjności miejscowości. Ale osiedle Unieście, poza ciekawym położeniem, ma również ciekawą historię.

Nazwa pochodzi od słowiańskiego wyrazu „wnieście”, które służyło do określania dawnego wejścia dla statków na jezioro Jamno. Wioska rybacka Unieście w XIII wieku stanowiła uposażenie klasztoru cysterek w Koszalinie – zakon otrzymywał 90 śledzi z każdego połowu, a do jego kasy wpływała cześć dochodów z działającej tu karczmy. W tym czasie zbudowano w Unieściu przystań dla zawijających statków oraz składy m.in. na sól, niezbędną do solenia złowionych ryb. Niestety urządzenia portowe uległy zniszczeniu – pierwotnie przez kołobrzeżan w 1440 r., którzy nie chcieli tolerować konkurencji; olbrzymie szkody wyrządził też sztorm o rzadko spotykanej sile w 1690 r., a dzieło zwieńczyli Szwedzi podczas wojny trzydziestoletniej.

Obecnie – z dobrze prosperującą przystanią rybacką zamiast portu, osiedle Unieście ma rozwiniętą bazę noclegową, gastronomiczną i rehabilitacyjną, co sprawia, że sezon turystyczny trwa tutaj cały rok. Goście – podążając śladami już bliższej nam historii, spacerując na trasie pieszo–rowerowej wzdłuż brzegów Jamna, mogą obejrzeć pozostałości bazy wojskowej lotnictwa Kriegsmarine z czasów II Wojny Światowej, których budowę Niemcy zaczęli już w 1935 r.

Mieszkańcy osiedla Unieście wykazują duża aktywność społeczną. Działają tutaj: Klub Seniora „Bursztyn”, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „Pomost” oraz Uczniowski Klub Żeglarski „Bałtyk”. Nic więc dziwnego, że organizowane w Unieściu wydarzenia integracyjne wyraźnie wpisują się w kalendarz imprez gminnych. Żeby nie być gołosłownym, wystarczy wspomnieć o Regionalnym Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych w repertuarze kolęd i pastorałek „Hej!!! Kolęda, kolęda…” organizowanym przez Stowarzyszenie „Bursztyn”, w którym udział biorą zespoły z całego powiatu koszalińskiego.