Mielno – Sarbinowo

Atrakcje na szlaku:

  • Grodzisko słowiańskie – niewielka wyspa, wyniesiona 1 metr ponad otaczający teren, od którego odgrodzona jest fosą. Grodzisko istniało i funkcjonowało we wczesnym średniowieczu. W latach 40. XX wieku było połączone kładką z przyległym terenem, a w jego obrębie stała altana. Malowniczego krajobrazu dopełnia wielogatunkowy i wielowarstwowy las mieszany, a w najbliższym sąsiedztwie grodziska rosną ponad stuletnie dęby i buki. Po kompleksowej rewitalizacji zrealizowanej przez Gminę, grodzisko stało się miejscem, które łączy w sobie walory krajobrazowe z edukacyjnymi. W miejscu tym Towarzystwo Żywej Archeologii zaprasza na pokazy rzemiosła i walk, połączone z opowieściami o życiu Słowian przy dawnym jadle i napitku, natomiast w czasie roku szkolnego nauczyciele mogą wykorzystać obiekt do przeprowadzenia ciekawych zajęć dla dzieci i młodzieży z zakresu historii i przyrody.
  • Bunkry. Ponad 500 m na zachód od ul. 1 Maja, przy drodze do Mielenka, w latach 1940-41 zbudowano dwa betonowe bunkry. Przypuszczalnie były to stanowiska obserwacyjne jednostki wojskowej w Unieściu.
  • Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sarbinowie – budowla neogotycka, murowana z kamieni granitowych i cegły. Zabytek częściowo wykorzystuje mury ze średniowiecznej świątyni, które obecnie nie są widoczne, ponieważ kościół został całkowicie otynkowany. Od czasu przebudowy, która miała miejsce w 1832 r., budowla zachowała znany do czasów współczesnych kształt.
  • Kapliczka antyatomowa z figurką Matki Boskiej Fatimskiej, usytuowana dokładnie w miejscu potencjalnej lokalizacji elektrowni jądrowej. Jest to symbol walki lokalnej społeczności z decyzją lobby atomowego. 22 lipca 2016 r. decyzja wskazująca miejscowość Gąski pod lokalizację budowy obiektu energetyki jądrowej została odwołana.
  • Pałac Morski w Gąskach – zabytkowa, neoklasycystyczna budowla z II połowy XIX wieku, otoczona 7-hektarowym parkiem. Współcześnie obiekt pełni funkcję ośrodka wypoczynkowo-konferencyjnego.