Gąski

Zachodnią granicę gminy Mielno stanowi, mieszcząca się 12 km od Mielna, letniskowa wieś Gąski. Niemal w każdym gospodarstwie prowadzona jest sezonowa działalność noclegowa – na polach campingowych, w ośrodkach wczasowych i kwaterach prywatnych oferowana jest bardzo atrakcyjna jakość i przystępne ceny usług.

Chociaż pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XVII w., to najistotniejsza wydaje się dużo późniejsza data – zakończenia budowy latarni morskiej na przełomie lat 1877-78. Latarnia ma 50,2 m wysokości, a jej światło – przy dobrej pogodzie – jest widoczne z odległości ok. 36 km (19,5 mil
i morskiej). Pod względem wysokości jest druga na polskim wybrzeżu. Udostępniona dla zwiedzających – stanowi nie lada atrakcję turystyczną. Powinien ją odwiedzić każdy turysta odwiedzający gminę.

Na terenie sołectwa działają: Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości „Gąski” oraz Klub sportowy „Fala – Hen”, ponadto funkcjonują dwie świetlice środowiskowe, w których prowadzone są zajęcia dla dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie „Gąski”, aby integrować mieszkańców i uatrakcyjnić pobyt letników, organizuje w sierpniu cykliczne wydarzenie „Festyn Pieczonej Gęsi”.

W ramach ciekawostek należy dodać, ze na terenie wsi mieszczą się pokłady glinki zielonej, naturalnego surowca o właściwościach kosmetycznych i leczniczych. Zabiegi z zastosowaniem glinki noszą nazwę agrilloterapii.