Szlakiem Mieleńskich Pomników

Atrakcje na szlaku:

  • Pomnik Jelenia – wykonany w Poczdamie na zamówienie właściciela majątku w Krępie pod Koszalinem, gdzie upolowano jelenia z 12 odnogami poroża. Po zniszczeniu posiadłości w 1945 r. pomnik został przeniesiony do Mielna, gdzie znajdował różne lokalizacje, by ostatecznie stanąć przed Urzędem Miejskim, stając się symbolem miasta.
  • Pomnik Kotwicy – zdobiący zejście na plażę przy ul. Morskiej, poświęcony jest pamięci rybaków i innych ludzi morza, którzy zginęli na Bałtyku. Ważąca ponad 7 ton kotwica pochodzi ze Stoczni Szczecińskiej.
  • Pomnik Lotników na nadmorskiej promenadzie upamiętnia katastrofę samolotu wojskowego z 7.09.1987 r. Na granitowej podmurówce znajduje się pionowy element usterzenia samolotu z biało-czerwoną szachownicą. Pomnik został ufundowany przez kolegów tragicznie zmarłych pilotów.
  • Pomnik Morsa, wykonany z brązu w 2010 r. i ulokowany przy głównym wejściu na plażę w Mielnie. Jest symbolem Międzynarodowych Zlotów Morsów. Na pobliskim kąpielisku w 2010 r. miało miejsce pierwsze w Mielnie bicie rekordu Guinnessa w kategorii: „Największe Zanurzenie Misiów Polarnych”, kiedy to do wody wspólnie weszło 1054 osób.