Sarbinowo

Sarbinowo należy do najpiękniejszych miejscowości gminy Mielno. Jest to typowo letniskowa wieś, położona nad samym brzegiem Bałtyku, oddalona o 7 km na zachód od Mielna, znana jest od kilkuset lat. Pierwsze wzmianki o Sarbinowie pochodzą z dokumentów z 1309 r., a najcenniejszą pozostałością historii są neogotycki kościół z 1856 r. oraz znajdujące się w nim organy. To właśnie tutaj co roku odbywają się liczne koncerty znanych chórów, wybitnych muzyków i śpiewaków operowych w ramach koszalińskiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

Przed laty miejscowość leżała prawie 1,5 km od brzegu morskiego. Przez wieki Bałtyk pokonał tę odległość i przed I wojną światową wsi groziło pochłonięcie przez morze. W 1910 r. postawiono kamienno–betonowy mur oporowy o kilkukilometrowej długości i 1,5 m wysokości, który miał powstrzymać niszczycielską moc fal. Mur bardzo szybko zyskał dodatkowe zastosowanie – deptak jak znalazł! Obecnie rozbudowany i wydłużony (w ramach inwestycji Urzędu Morskiego), stanowi piękną, przestronna promenadę, która stała się ulubionym miejscem do spacerowania – w lecie, głównie dla wczasowiczów, a przez cały rok dla mieszkańców bliższej i dalszej okolicy.

W Sarbinowie działa Stowarzyszenie Ekologiczne „Nasze Sarbinowo”, podejmujące działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, rozwoju gospodarczego i kulturalnego wspólnoty oraz społeczności lokalnej. Stowarzyszenie prowadzi Dziecięcą Orkiestrę Dętą „Morscy Muzycy”, z której udziałem i przy współpracy ze Szkołą Podstawową im. Straży Granicznej w Sarbinowie, co roku na rozpoczęcie lata organizowany jest Festyn Rodzinny „Muzyczne Powitanie Lata”.

Za miejsce swojej siedziby Sarbinowo wybrane zostało przez Mieleńską Lokalną Grupę Rybacką, Transgraniczne Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Samorządowe Centrum Kultury. Wszystkie wymienione w działania wykraczają zasięgiem poza obręb gminy Mielno, co zdecydowanie wpływa na promocję sołectwa.