Mielenko

Z Mielna do Mielenka, które niegdyś było „Małym Mielnem”, prowadzi piękna aleja ponad 150–letnich lip. Ta średniej wielkości sołecka wieś oddalona jest ok. 2 km na zachód od Mielna. Od Morza oddziela ją 500-metrowy pas lasu. Przez długie wieki była to nieduża wioska rybacka i rolnicza. Obecnie w sezonie wakacyjnym Mielenko pełne jest letników – tych, którzy cenią sobie spokój, ale i tych, którzy korzystają z bliskości rozrywkowego Mielna.

W sołectwie zachowało się kilkanaście chałup i budynków gospodarczych o konstrukcji szachulcowej, pochodzących z XIX wieku, z charakterystycznymi naczółkowymi dachami. Wart obejrzenia również rzadko spotykany, jedyny w gminie, zabytkowy budynek bramny. Natomiast wzdłuż drogi prowadzonej z Mielenka do Gąsek licznie rosną niespotykane w Polsce drzewa leszczyny tureckiej, które występują jedynie w bardzo czystym środowisku.

W 2014 r. powstało w sołectwie Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi i Mieszkańców Mielenka „Słoneczne Mielenko”, które za cel wyznaczyło sobie m.in. umacnianie więzi między mieszkańcami miejscowości, rozwój lokalnej demokracji oraz promowanie różnorodnych form wypoczynku i turystyki na terenie całego kraju. Już jesienią 2014 r. Stowarzyszenie zorganizowało korzystną dla miejscowości imprezę integracyjną „Sprzątanie Mielenka”, a w grudniu zabawę mikołajkową z paczkami dla wszystkich dzieci w sołectwie.

Jednym z atrakcyjnych miejsc na terenie Mielenka jest plac rekreacyjno–sportowy przy świetlicy środowiskowej – ogólnodostępny teren, wyposażony w wielofunkcyjne boisko do koszykówki, siatkówki, tenisa, mini piłki ręcznej i mini piłki nożnej, z trybunami, placem zabaw oraz miejscem na ognisko z paleniskiem.