Jesienny czas szkoleń i warsztatów

Jesienny czas Zarząd oraz pracownicy Lokalnej Organizacji Turystycznej w Mielnie i Informacji Turystycznej przeznaczają na szkolenia i udział w spotkaniach podnoszących kwalifikacje, będących inspiracją do tworzenia nowych ofert i produktów turystycznych oraz wzbogacających wiedzę ułatwiającą komunikację z turystą.

Dyrektor Biura Lokalnej Organizacji Turystycznej w Mielnie uczestniczyła w warsztacie pt.  „Budowa, rozwój i wsparcie produktów turystycznych” realizowanym w ramach projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego „Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki Pomorze Zachodnie – Ster na Innowacje – etap III”.

Warsztaty poświęcone były procesowi budowania, rozwoju i profesjonalizacji produktów turystycznych. W  ich trakcie trenerzy oraz uczestnicy przekazali praktyczną wiedzę z zakresu budowania i promocji produktu turystycznego na przykładzie Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego oraz sieci pól golfowych na terenie naszego województwa. Dyskusja dotyczyła także wyzwań współczesnego rynku turystycznego, potrzeb turysty, zapotrzebowania na produkty turystyczne i ofertę branży noclegowej – agroturystyka, pakiety noclegowe, współpraca pomiędzy gestorami bazy noclegowej i zarządcami komercyjnych atrakcji turystycznych.

Przedstawiciele Lokalnej Organizacji Turystycznej w Mielnie brali udział w spotkaniu informacyjnym z ekspertami nt. Funduszy w turystyce zorganizowanym przez Zachodniopomorską Regionalną Organizację Turystyczną w dniu 16 listopada br.

W spotkaniu uczestniczyło liczne grono osób związanych z branżą turystyczną – samorządy, przedsiębiorcy, NGO. Wiedzę na temat istniejących i przyszłych możliwości pozyskiwania środków dedykowanych turystyce prezentowali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego Wydziału Współpracy Terytorialnej i Turystyki, Euroregionu Pomerania, Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Zachodniopomorskiego Funduszu Rozwoju oraz Funduszu Pomerania. Wiedza na temat funduszy z pewnością pozwoli i ułatwi realizację projektów ukierunkowanych na tworzenie infrastruktury turystycznej wzbogacającej ofertę Gminy Mielno. Jednym z planowanych działań jest rozbudowa stacji postoju dla rowerzystów.

W dniu 18 listopada br. w Kołobrzegu odbył się warsztat nt. systemu rekomendacji „Miejsca przyjazne rowerzystom” w województwie zachodniopomorskim. Spotkanie było skierowane do przedsiębiorców branży noclegowej, gastronomicznej, podmiotów oferujących usługi turystyczne. Pracownik Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie omówił regulamin, kategorie i warunki przystępowania do systemu Miejsc przyjaznych rowerzystom w województwie zachodniopomorskim.

Gościem specjalnym był Szymon Nitka – rowerzysta, prowadzący bloga „Znaj kraj”. Według blogera województwo zachodniopomorskie jest jednym z dwóch województw (obok Małopolski), w których turystkę rowerową traktuje się poważnie. Na Pomorzu Zachodnim zrobionych jest ponad 550 km dróg rowerowych i dużym atutem szlaków jest bliskość Morza Bałtyckiego oraz leśny krajobraz. W ramach pierwszego panelu szkoleniowego podkreślano znaczenie turystyki rowerowej, która zmieniła swoje oblicze z szalonej jazdy dla nastolatków, a stała się odpoczynkiem, preferowanym głównie przez osoby po 40 roku życia, szukających spokoju, relaksu, poznania lokalnej kultury. Zaprezentowano trasy rowerowe w Polsce m.in. Velo Dunajec, Kaszubska Marszruta czy Szlak wokół Tatr. W drugiej części spotkania porównano miejsca przyjazne rowerzystom we Francji, Włoszech oraz Niemczech, pokazując czego najbardziej oczekuje rowerzysta na trasie np. suszarnia, pralnia w obiekcie noclegowym, zamykane miejsce na rowery. Dla przedsiębiorców turystycznych ważny jest komunikat – przyjmowanie turystów rowerowych (jednodniowych) nie wiąże się tylko ze startami. Według blogera jeśli nocleg i okolica spodoba się rowerzyście z pewnością poleci to miejsce innym rowerzystom lub przy najbliższej okazji przyjedzie ponownie i zostanie na dłużej. Panel końcowy poświęcony był potrzebom niemieckiego turysty rowerowego, który najbardziej ceni sobie bezpieczeństwo, jakość oraz wygodę /na naszym obszarze niemiecki rowerzysta stanowi znaczący procent ogółu odwiedzających/.

Dyrektor Biura LOT w Mielnie bierze udział w cyklu webinariów w ramach „Akademii Liderów- podniesienie kompetencji zawodowych kadry menadżerskiej” organizowanych przez Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych.

Szkolenia, w których uczestniczyli pracownicy Lokalnej Organizacji Turystycznej w Mielnie są szkoleniami bezpłatnymi, stanowiącymi jednocześnie jedno z działań realizowanego przez LOT w Mielnie zadania publicznego finansowanego przez Gminę Mielna „Prowadzenie punktów informacji turystycznej na terenie gminy Mielno”.