Bike the Baltic

Bike the Baltic to międzynarodowy szlak rowerowy, biegnący przez teren trzech nadbałtyckich państw: Szwecji, Danii i Polski. Na obszarze Pomorza Zachodniego szlak dociera w głąb lądu do doliny Radwi i okolic Polanowa. W zachodniej części gminy Mielno jego przebieg pokrywa się z trasą R10 i czerwonym szlakiem pieszym.

Atrakcje na szlaku:

  • Wybrzeże klifowe między Gąskami a Pleśną – część obszaru chronionego krajobrazu „Koszaliński Pas Nadmorski” znana z kameralnej plaży wraz z górującym nad nią klifem.
  • Kościół Przemienienia Pańskiego w Mielnie – gotycka świątynia z XV wieku, będąca przykładem wiejskiego, jednonawowego kościoła ceglano-kamiennego, którego myśl architektoniczna i warsztat budowy nawiązują do miejskiej architektury gotyku strefy południowego wybrzeża Bałtyku.
  • Statek spacerowy „Koszałek” – jednostka odbywająca wakacyjne kursy po wodach jeziora Jamno na trasie: Jamno › Unieście › Mielno › Jamno. Opcja powrotna szlaku „Bike the Baltic” na odcinku z Koszalina do Mielna może zostać połączona z rejsem „Koszałkiem”.